Jadu de känns så konstigt att inte kunna prata med dig nåmer, även fast jag vet att du är här
Är så mycke jag hade velat visa å berätta för dig
3 år har gått fort och om 1 månad tar jag studenten, om lite mer än 1 vecka åker jag utomlands för första gången utan familjen och jag vet att du kommer va me mig å skratta åt hur nervös jag är över småsaker i livet.
Men dom här snart 3 åren har man känt ett tomrum, känns så konstigt när familjen ska samlas och du inte är där.
Jag älskar och saknar dig nått otroligt Manda️
Behöver min stora syster mer än någonsin just nu.. Jag saknar dig min stöttepelare.
Gott nytt år syster, det här året går vi in på 3 år av den största saknaden jag någonsin känt. Du saknas bland oss. Det går inte ens att beskriva. Älskar dig & önskar du var med oss.
Ett nytt år, en ny nyårsafton utan dig min bästavän. Saknar Dig som fan! Hoppas att du såg alla raketer från himlen och hoppas att Du var med oss även denna gång.
Men det saknas alltid något på varje högtid, våran fina älskade Amanda.
Jag saknar Dig varje dag som går, i varje andetag jag tar, i varje steg jag tar. Snart kommer jag åka till din grav och tända ljus för Dig. Du var och kommer Alltid vara min Bästavän!
Jag Älskar Dig, nu då och för Evigt! ️
Första advent innebär tomte frukosten vi brukade ha, det går inte med ord att beskriva hur mycket jag saknar dig. Det är flera gånger jag bara har velat ringa dig med video som vi brukade, för att prata om allt möjligt och ibland bara sitta tyst och göra något annat under tiden. Jag vet vart jag hade dig och det gör jag nu också, dock på en plats du egentligen inte borde vara på.. inte nu i alla fall. Jag älskar dig amanda.
Saknar dig
Grattis på födelsedagen min saknade och älskade syster, hoppas du firar ordentligt där vart du än är! Saknar saknar saknar dig️
Behöver dig som mest nu..
Tänker på dig varje dag som går. Jag saknar dig för mycket min fina stora syster
Min älskade lilla pikku piga saknar dig så mycket
Minns dig med värme och två år har gått!
2år sedan idag Manda ️
Kära syster, jag behöver dig. Tänkt väldigt mycket på dig dom senaste dagarna.. Jag ställer frågan till mig själv om det var något jag kunde gjort annorlunda. Men samtidigt så försöker jag tänka att det kommer ändå inte få dig tillbaka. Jag saknar dig så himla himla mycket.. Behöver dig mest, älskar dig! ️
Saknar, saknar, saknar, saknar dig!!!!
Saknar, saknar, saknar dig.!!
Min lilla älskade dotter du är jätte saknad hoppas du har det bra nu .
Jag skulle behövt berätta så mycket till dig.. Julen närmar sig och ingen tomtefrukost i år igen.. jag behöver dig mer än någonsin.. ️.
Saknar dig, min Bästavän!
Du togs bort från mig alldeles för tidigt. Vi hade löften, kommer aldrig glömma dom
Saknar dig️
487 dagar 18 timmar 18 minuter sedan du försvann från mitt liv. Jag vet inte vad jag ska göra längre men en sak vet jag å det är att det gör ont, så jäkla ont. Det var något som lämnade min kropp den dagen. Kommer man någonsin bli hel igen? Kommer man någonsin kunna gå vidare? Jag vet inte.. jag önskar det fanns svar på allt. Jag saknar dig Amanda. Förstår inte hur livet kan gå vidare för oss andra fortfarande. Det är ofattbart.
Tänker extra mycket på dig idag, Saknar dig så det gör ont.
Tänker på dig så himla mycket Amanda, önskar tiden gick att ta tillbaka och att man kunde krama dig mer säga lav jo mer och att man inte hade sina onödiga tjafs man hade som systrar. Vi var dom som inte alltid kom överens men vi var dom som vände oss till varandra direkt de blev pinsam stämning eller om vi bara ville komma bort ett tag. Allt har ändrats och de kommer aldrig bli som det varit! Men jag hoppas med hela mitt hjärta hela min värld att du mår bra nu och har det så skönt med nära å kära som också gått i från oss från detta jordeliv!
Jag saknar dig och kommer för alltid göra det, jag var rädd för döden förut men de kan jag inte något mer för jag vet du är där och väntar på mig!
Ojoj de kommer ta sååå lång tid att gå igenom allt me varandra vad som hänt under tiden vi vart ifrån varandra!
Lav jo Big sis! Saknar dig
För exakt 1 år sedan idag, fick jag höra att du inte finns mer. Det tog inte sönder mig, men något inuti mig dog den dan. Ditt skratt ekar i mitt huvud, jag minns exakt hur du va. Drömmer om dig ibland och du pratar med mig. Du säger alltid att du är kvar här, att du inte menade att försvinna. Och jag brukar alltid svara att du inte finns mer. Fast jag tror mest jag försöker intala mig själv det. Men säger nog om och om igen hur mycket du saknas. Inte bara i mitt liv, utan du saknas i denna värld. Kring oss alla. Du kommer aldrig glömmas bort. Allt du någonsin sagt till mig, det finns med mig på min resa. Även om du inte är kvar här, så finns du med i mitt hjärta.
I minnet Du lever Amanda 💕
Jag saknar dig mer än ord kan beskriva..
Tankar finns om dig,tänker ofta på våra trevliga möten vi hade när vi möttes och surrade och skrattade fina Amanda,💕
Semmeldagen är kommen, du skulle vart den första som sprang i alla diskar på affären för att få semlor, du älskade dom så! Jag ska äta en semla för dig med fast inte idag tyvärr! ️
Kan du inte bara komma tillbaka..
8 fruktansvärda månader utan dig min bästavän, fan vad jag saknar dig!️
Saknar dig.
Startade xboxen igår de kändes så tungt, tänkte på när vi satt och spelade tillsammans, de var du som kunde allt gällande xboxen, har vart påväg att ringa dig flera gånger för att fråga allt hur man gör. Men jag försöker med det du lärt mig.. Saknar sig och tänker på dig mer och mer varje dag. Jag är så arg att de behövde sluta såhär men jag är glad för dom stunderna vi fixk tillsammans, alla minnen, allt galet vi gjort. Nu finns det bara foton kvar. ️ Älskar dig och vet att du är med mig! Längtar tills vi ses igen!
6 hela månader, ett halv år.. fattar inte vart man fått sin styrka ifrån! Förstår inte att jag orkat såhär länge utan dig! Saknar dig varje dag som går & tänker på dig ofta! Vi som skulle bli dom jävligaste gamlingarna ihop.. Älskade syster! ️
Saknar saknar saknar dig!! Finns såå mycket jag behöver säga och visa dig!️
Jag var med dig härom natten, jag drömde om dig och hallucinerade att du kom in i mitt rum det var så verkligt att jag kan säga att jag var med dig, jag såg dig och hörde dig. vi pratade och du sa till mig när jag frågade hur det är på andra sidan du svarade mig och sa att Jag har det så bra här jag behöver inte tänka på något alls jag frågade även om du vart med oss och du sa att du har vart men gick tillbaka men att du ska komma tillbaka sen igen. Jag ville och försökte fortsätta sova när jag vaknade men det gick inte jag vet inte om du på riktigt var där eller om de bara var en så sjukt verklig dröm. Jag saknar dig varje sekund som går. Jag vet att du är med mig även om de är en dröm eller inte.. 🕊️♥️
Jag vill bara kunna ringa dig och ta en morris, dagis, kvällis.. Det var det vi alltid gjorde och våra namn för allt är lite kul ändå.
Å jag tänkte här för någon dag sedan att vi skulle ju ta och fritera, du hade ju aldrig friterat i ditt liv för att du var rädd för att bränna dig på oljan.. Vi som hade planerat att åka till Norge och sova i bilen sådär som man ser på såna där tumblr bilder. Men vi kan planera in allt det bättre tills vi ses igen!
Trodde det skulle läka med tiden men det känns som att det bara blir värre & Värre.. Jag saknar dig.
4 Månader, 123 Dagar idag har gått sen jag sist fick höra din röst, vara bredvid dig, dela saker med dig.. Trodde aldrig att för 123 dagar sedan när jag släppte av dig med bilen hos dig efter vi vart och fiskat hela natten att det skulle vara den sista gången jag skulle se dig.. Jag minns att vi skrattade innan du gick ur som vi alltid gjorde och ibland helt utan anledning. Dagarna kommer aldrig bli detsamma något mer, men jag väntar tills vi ses igen. Jag älskar dig, ska tända ett ljus för dig idag!
Det är så hemskt att tänka att livet måste gå vidare för oss andra när det känns helt tomt utan dig.. Jag saknar dig och vet att du finns med oss. Våran finaste Amanda.
Fy vad jag saknar dig Amanda!! Händer inget här i byn när jag inte kan ringa dig och hitta på saker, vi gjorde ju alltid något & träffades inprincip varje dag fast de bara var 5 minuter eller 5 timmar, tiden går så snabbt men ändå står tiden stilla.. Hoppas du har det bra där du är️
Grattis på födelsedagen Amanda! Hoppas du har det bra vart du än är
Aldrig hade jag trott för 4 månader sen när du visade mig vad du skulle ha på dig på studenten att du idag på din 26 års dag inte skulle vara här
Tänker på dig extra mycke idag och hoppas du har de bra️
Grattis på din dag Amanda ️
Ja jösses i dag för 26år 15/9 ca 07,20 fick vi en dotter och jag blev pappa och stoltast i världen.
Nästan 26år fick vi vara tillsammans i vått och torrt alla roliga tokiga galna tråkiga varma och glada dagar som nu får bli trevliga minnen.
Tack för alla dagar du fyllde med liv för mig.
Grattis på födelsedagen hoppas du har det bra vart du än är! Älskar dig och saknar dig jättemycket, finns så mycket jag vill visa och berätta till dig men jag håller i dom tills vi ses igen! Jag vet att du är med oss och vakar över oss jag känner det! ️
Ät mycket tårta och (maränger) 😉Älskar dig Syrran & Grattis på födelsedagen igen💖
Älskade älskade bästavän, min älskade Amanda. I 103 dagar har du varit borta, för 103 dagar sen försvann din röst, ditt fina leende. Men jag vet att du har det bra där du är nu, idag var jag och hälsade på dig. Pratade med dig om allt vi hade planerat, det finns så mycket som jag vill säga till dig, och krama om dig, men den kramen får vi ta sen där vi slutade.
Jag kommer alltid älska dig. Nu, då och förevigt. Snart sitter även ditt namn inristad på min arm. Tack för alla underbara år tillsammans. Tack för att vi kunde prata om allt. Tack för att du var min bästavän, tack för allt!️
3 månader har gått, har inte förstått ännu. Brukar kolla på bilderna vi hade tagit samma dag som de tragiska hände!
Saknar dig! ️
Inatt drömde jag om dig Amanda. Det kändes så verkligt och overkligt på samma gång.. det var som att jag kände din närvaro och den känslan fick mig att känna glädje och tacksamhet. Jag blev tacksam för att jag fick se dig igen och umgås, även om det "bara" var i min dröm. Du är så saknad min vän
Saknar dig och tänker på dig varje sekund
Tände ett ljus för dig idag, 2 Månader har gått och har inte än riktigt förstått att jag aldrig mer kommer få ett samtal eller höra din röst nå mer, Ska åka förbi och hälsa på dig på graven under kommande vecka, Saknar dig.🕊
Jag tänker extra mycket på dig idag! ️
Jag saknar dig.
Jag kan inte helt förstå att du är borta. Tänker på dig natt och dag. Jag drömde om dig, att du ringde och var så lycklig i din röst, berättade om allt möjligt. Nu står vi här utan vår omtänksamma fina amanda. Vi kommer ses igen, då vi fortsätter på kramen där vi slutade. Sov I ro bästa amanda🕊
Vårt varma deltagande till Ulrika och Stefan med familj
Går du med mig än, min kära,
Fast jag inte längre ser dig
Är du kvar här på jorden,
Så som du är kvar i mitt hjärta
Jag ligger kvar och grubblar,
Det är ödsligt tyst runt om mig.
Tårar bryter ut och faller,
I tanken på dig.
En ängel som här glömdes kvar,
Har nu fått sina vingar.
Vart flyger du nu, min ängel
Vart flyger du nu
Flyger du genom himlaporten, säg
Eller till världens ände
Flyger du bredvid mig
Eller är jag ensam nu
Var du nu än är, min vän.
Vart än vägen för dig.
Lova att du väntar där,
Tills jag möter dig.
Jag hoppas du är lycklig nu.
Så som jag var med dig.
Och smärtan du har lidit,
Hoppas jag är glömd.
Sväva fritt, min kära.
Du är fri nu.
Och tills vi åter möts,
Farväl, min ängel.
av Erik Jacobsson
Sov i ro fina Amanda!
Älskade mandis du är så saknad 🕊️ Sov i ro tills vi ses igen️
En ängel flög förbi
Mot himmelen så fri
Men hon lämnade sitt leende,
på vår jord ️❤️❤️❤️
Långt borta ifrån oss alla här
känner du inte längre några besvär
I friheten nu du dig svingar
omsluten av rofylldhetens vingar
Du finns i våra hjärtan
Styrkekramar till hela familjen 💕!
Våra tankar är hos er alla!
Du har alltid varit så omtänksam trots dina egna omständigheter och för det tackar jag dig️.
Jag kommer bära med mig dom lärdomar du hann lära mig genom hela livet och medans jag sitter här och tänker tillbaka på den tid vi hann spendera tillsammans, så insåg jag precis hur mycket du influerat min barndom med hjälp av din omtänksamhet och kreativitet.
Jag vet att det inte var ett lätt beslut för dig att ta men jag förstår och hoppas att du har det bättre nu och slipper dom hemskheter du behövt utstå under så många år. Du gjorde ditt bästa.
Tack för alla fina barndomsminnen du förgyllt️❤️Vi saknar dig oerhört️❤️
Den korta sommarns långa nätter, med vargtimmar brännande som eld.
Den ensamhet, som inåt äter, en längtan aldrig tillfredsställd.
En dröm om övermänsklig lycka, dånande i nattens sus.
En sorg och saknad övermäktig, får nu lugn i älvens flöde, i skogens sus.
Vila i frid Amanda
Värme och kärlek från oss.
Vi tänker på er i den svåra tid som är.
Carina, Oliver, Helmer och Roger
Gåva till Suicide Zero
Sov i ro fina Amanda
Din dag nu till afton gått
Nu hjärtat sin vila fått
Sov i ro
Tack för vad du givit
Tack för vad du var
Tack för ljusa minnen
som du lämnat kvar.
Sov i ro Amanda ️ ️
Styrkekramar till Familjen 💔😓
Det är så svårt att förstå att du är borta...
Inte visste jag när du satt med din Ff som liten skrutt på Power meet att vi bara skulle få 25 år tillsammans.
Att den sista kramen jag skulle få av dig var på min födelsedag.
Du var ju en go och glad unge.
Varför skulle du behöva börja må så dåligt!
Önskar att jag kunnat ta bort alla hemska tankar och känslor som du känt och haft!
Våra minisar tyckte så mycket om att umgås med dig.
Du gav dem alltid tid och uppmärksamhet.
Wilmer och Alma saknar sin Elmanda!
Du saknas bland oss!
Jag hoppas verkligen att du har det bra där du är nu
Tack för ditt fina leende och kramen vi fick veckan innan du somnade in, den kommer vi att minnas🙏🙏🙏. Sov i ro fina Amanda💕.
Gråt ej för att jag är borta gläds för att jag har funnits.
Saknar dig vännen️❤️.
Tänker på er närstående och beklagar sorgen🌺.
Sov i ro
Gåva ges till SuicideZero
Du har funnit vilan
Du har funnit frid
Men lämnar hjärtan,
Som saknar Dig
Vårt varma deltagande till anhöriga
Sov i ro
Gåva ges till SuicideZero.
Älskade fina, bästa Amanda! Jag saknar dlg som f*n! Det skulle vara du och jag mot världen, och vi lovade varandra en sak 1v innan du gick bort kommer du ihåg det Jag älskar dig ️
Sov i ro Amanda, Varma kramar till Stefan, Ulrika och syskonen
Vila i frid Amanda . Tänker på dina nära och kära allt dom ska gå igenom.
Du har kämpat och jag är så stolt över dig, men det hade inte behövt sluta såhär!
Men jag vet att du väntar tills det är min tur och du kan få berätta allt som du hunnit se där.
När vi var i andaktsrummet och fick se dig så kände jag ett lugn för du hade ett leende på läpparna och jag har inte sett dig såhär lugn på många många år!
Jag vet att du har det bra nu och slipper bli nedtryckt av dina hjärnspöken som tog över dig.
Våran omtänksamma och oerhört snälla Amanda skulle aldrig lämna oss med alla framtidsplaner vi pratade om.
Vem ska jag nu kunna ringa för att bara åka ut på något spontant bus Och göra all framtidsplaner vi planerade Du och jag var som Jing & Jang har hållt ihop sedan barnsben och har alltid ställt upp för varandra.
Jag har tagit upp telefonen flera gånger för att jag tänkt ringa dig, har inte velat förstå att Min tryggaste hand min stöttepelare inte finns mer.
Jag Älskar dig och kommer sakna dig för mycket,
få inte för dig att hinna göra allt kul utan mig, Vänta på mig tills vi ses igen! ️
Med varmt deltagande till anhöriga ️
Du var så god och fin Amanda 💕
Pratade ofta med dig och din fina hund när våra vägar korsades, och det var alltid så trevligt 🙂.
Kommer alltid att minnas dig med värme,kan inte förstå att det sista mötet med dig var utanför Coop.
Vila i ro 💕
Vila i frid Amanda. Jag saknar dig & tänker på dig. 🫶🏻
Hoppas du når ditt drömda land
När en gång du når ditt eget Samarkand
Saknar dig 🙏
Pappas lillpiga... vila nu i frid.
Vila i frid fina Amanda 🥀
Varma kramar till familjen ❤️
Vårt liv är en vindfläkt, en saga, en dröm,
en droppe som faller i tidernas ström.
Den skimrar i regnbågens färg en minut,
brister och faller och drömmen är slut.
Nils Ferlin
En sista hälsning
Jag kan inte greppa tanken på att du inte längre finns, känslan gör mig alldeles tom. En av jordens finaste männsikor finns inte kvar och jag hatar världen för det. Fasten vi inte pratat de senaste året så hade jag ändå väntat mig att vi skulle hitta tillbaka en dag och att saker och ting skulle bli lättare för dig. Men saker blev inte lättare och jag hatar att du aldrig fick en ärlig chans och rätt hjälp längs vägen.
Du har alltid haft en plats i mitt hjärta, sen dagen då vi träffades.
Och den platsen förblir din.
Du var en konstnär, inte bara målade du fina tavlor utan du målade även hela min värld alldeles blå och som himlens alla stjärnor är du nu en av dem få.
Det finns så mycket jag vill säga dig, men som kommer förbli osagt. Men jag vet att du har det bättre nu.
Sov gott älskade vän.
Jag glömmer aldrig dig.
Sov i ro
❤🙏